"Generaliseerunud ärevushäire ja paanikahäire (agorafoobiaga või ilma) käsitlus perearstiabis (PJ-F/11.1-2016)" patsiendijuhend on kättesaadav siit.
Mida teha ärevuse korral?
Ärevuse korral on negatiivsed tunded ja mõtted keskendunud füüsilisele või psühholoogilisele ohule (ohtlikuna näivad elusündmused jne) ning suunatud lähemasse või kaugemasse tulevikku (Hawton, et al., 1989).
Ärevushäire peamised sümptomid on:
Soovitused toimetulekuks:
Hawton, K., Salkovskis, P. M., Kirk, J., Clark, D.M. (1989).Psühhiaatriliste probleemide kognitiivne käitumisravi. Tõlge eesti keelde Soovik, E.-R. Fontes PMP. 197-201.
Ravijuhend. (2016). Generaliseerunud ärevushäire ja paanikahäire (agorafoobiaga või ilma) käsitlus perearstiabis (PJ-F/11.1-2016).
Mida teha depressiooni korral?
Depressiooni esineb 18-39%-l inimestel (RHK-10), kes on saanud pahaloomulise kasvaja diagnoosi. Depressiooni põhilisteks tunnusteks on huvipuudus ümbritseva suhtes, võimetus tunda rõõmu meeldivatest tegevustest ning rahutus ja kehakaalu langus. Sümptomid peavad olema kestnud kahe nädala vältel. Depressiooni liigitakse: kerge, mõõdukas raske depressioon ning depressioon psühhootiliste sümptomitega. Depressiooniga võib kaasneda ka ärevus (Kliinikum, 2017).
Soovitused toimetulekuks:
Brothers et al. (2011) uuris erineva vähidiagnoosiga patsiente, kellel oli diagnoositud tugev depressiivne häire. Uuringu tulemused kinnitasid, et kognitiiv-käitumisravi tulemusel paranes patsientide tervislik seisund ja vähenesid depressiooni ning väsimuse ilmingud
Brothers, B. M., Yang, H.- C., Strunk, D. R. & Andersen,B. L. (2011). Cancer patients with major depressive disorder: testing a biobehavioral/cognitive behavior intervention. Journal of Consulting and Clinical Psychology, 79(2), 253–260.
Kliinikum. (2017). Meeloluhäired.
Teeviit. (2018). Depressiooniga toimetulek.
Mida teha paanika korral?
Paanikahäiret iseloomustavad ootamatult avalduvad hirmuhood, millega kaasnevad südamepekslemine, higistamine, nõrkus, jõuetus, minestustunne, peapööritus, vererõhu tõus. Paanikahoo ajal võib inimene tunda külma- ja kuumahoogusid, punastada, käed võivad suriseda, torkida või tunduda tuimana. Lisaks võivad kaasneda iiveldus, valu rindkeres, lämbumistunne. Üheks tunnuseks on hirm seletamatute kehaliste sümptomite pärast. Paanikahood võivad esile kutsuda ebareaalsustunnet, kartust läheneva surma ees või kartust kaotada kontrolli. Inimesed, kellel on paanikahäire, usuvad vahel, et nad võivad saada südameataki, kaotada mõistuse või olla elu ja surma piiril.
Paanikahood võivad esineda igal ajal, isegi magades. Hoog jõuab tavaliselt haripunkti 10 minuti jooksul, kuid mõned sümptomid võivad kesta palju kauem.
Soovitused toimetulekuks:
Ravijuhend. (2016). Generaliseerunud ärevushäire ja paanikahäire (agorafoobiaga või ilma) käsitlus perearstiabis (PJ-F/11.1-2016).