Toetavad teraapiad palliatiivses ravis

Et raske  haigusega ja haigusest tekkinud stressiga paremini toime tulla on võimalik  proovida erinevid toetavaid teraapiaid. Toetavad teraapiad ei ravi haigust välja, ega asenda ühtegi arsti poolt määratud ravimit, kuid neil võib olla lõõgastav ja stressi vähendav toime, mis annab inimesele parema meelelise rahu oleku ja heaolu.

Kindlasti konsulterida toetavate teraapiate sobivuse osas oma raviarstiga!!!

Keha ja vaimu” praktikad aitavad toime tulla stressi ja depressiooniga ravi ajal ja peale seda nii patsientidel kui ka nende lähedastel. Meditatsioon, jooga, REIKI, vabastav hingamine võivad aidata haiguse sümptomitega toime tulla. Samuti aitavad need tehnikad säilitada elukvaliteeti.

 

Joogas kasutatakse hingamistehnikaid, meditatsiooni ja erinevaid kehaasendeid, et venitada erinevaid lihasgruppe. On leitud, et jooga vähendab stressihormoonide taset, parandab tuju ja füüsilist heaolu. Samuti vähendab jooga valu, väsimustunnet, iiveldustunnet, unehäireid.

http://www.goyoga.ee/

https://paljajalu.ee/

http://tartujoogakeskus.com/

http://narvajoesuu.ee/?sisu=uudis_edasi&mid=3&id=49&lang=est

http://viljandijoogakeskus.ee/

http://jooga.voog.com/et

 

Meditatsiooni eesmärk on meelerahu seisundi saavutamine ja keha lõdvestumine. Uuringud on näidanud, et meditatsioon aitab vähendada valu, tõstab tuju, alandab stressihormoonide taset ja parandab mitmetes aspektides elukvaliteeti. 

http://hingepesa.ee/meditatsioon-algajatele-20-nippi-oma-meele-vaigistamiseks/

 

Tai chi, QiGong, Reiki- need tehnikad kombineerivad omavahel erinevad voolavad liigutused aeglase regulaarse hingamisega. On leitud , et need tehnikad leevendavad valu, suurendavad elukvaliteeti ja  vähendavad unehäireid.

https://www.teadlikareng.com/reiki.html

http://www.wudangkungfu.ee/hiina-voitluskunstid-ja-stiilid/qigong-treeningud/

 

Vabastava hingamise ehk teadliku hingamise eesmärgiks on lõdvestunud, rütmilise ja pideva hingamisega äratada eluenergia ja läbi iseenda leida jõudu oma pingetest vabanemiseks. Hingamine parandab vereringet, tugevdab immuunsust ja suurendab elurõõmu.

https://reikikool.ee/teenused/vabastav-hingamine/

http://tasakaalustuudio.ee/teenused/teraapiad/vabastav-hingamine

 

Muusikateraapia on muusika süstemaatiline kasutamine tervise taastamise, säilitamise ja edendamise eesmärgil. Palliatiivses ravis aitab muusikateraapia  toetada patsienti ja tema lähedasi emotsionaalsel, füüsilisel, kui ka vaimsel tasemel. Muusikateraapia aitab toime tulla haiguse sümptomitega, tagab parema emotsionaalse tasakaalu ja toetab sotsiaalsust. Tulemuste saavutamiseks kasutatakse erinevaid lõõgastumist, kujutlemist, laulmist ja improviseerimist hõlmavaid tehnikaid.

http://www.muusikateraapiakeskus.ee/eraisikule/muusikateraapia/

http://taastusravi.ee/patsiendi-kool/muusikateraapia/

https://www.confido.ee/muusikateraapia/

 

Warth, M.,  Keßler, J., Hillecke, T., K., Bardenheuer, H., J. (2015). Music Therapy in Palliative Care A Randomized Controlled Trial to Evaluate Effects on Relaxation. DEUTSCHES ÄRZTEBLATT INTERNATIONAL. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4671329/(29.01.2018). 

DOKUMENTAALFILM muusikateraapiast dementsusega inimestega: Alive Inside (2014) https://www.youtube.com/watch?v=GtBfLSu9GSQ&fbclid=IwAR2PlheBIwEZC-ahwFTum_g_mn_4GLva5SFewfnKEZm3b4zLWY_5-_uLZlQ

 

Heliteraapia hoomab erinevaid teraapia vorme, mis hõlmavad endas heli ning mille eesmärgiks on vaimse ja füüsilise tervise parendamine. Tervendavat heli on võimalik luua hääle, eri liiki akustiliste või elektrooniliste instrumentide abil . Heliteraapia erivormide hulka kuuluvad ka mantra esitamine või kõlapulkade kasutamine helivõngete kehasse suunamiseks. Erinevate helide eesmärk on esile tuua emotsionaalseid reageeringuid ning selle läbi mõjutada inimese vaimset ja füüsilist seisundit.

http://heliteraapia.ee/et/landing-page/

https://hingekompass.ee/tegijad/tervendavate-helide-keskus/

 

Gong meditatsioon on heliteraapia vorm,milles toetutakse gongi heli tervendavale jõule. Gongi mängitakse pehmelt lõõgastuse eesmärgil. Gongi meditatsioon aitab puhata närvisüsteemil, leida lahendusi igapäevaelu probleemidele, leevendada pingeid ja vaigistada meelt, soodustades tervendavat ööund ja aitab stressiga paremini toime tulla. Gongi vannid aitavad taastada heaolu ning tasakaalustavad energiat.

https://www.teadlikareng.com/gongiteraapia.html

 

Aroomiteraapia on toetav ravimeetod, mis põhineb taimedest saadud eeterlikest õlides ja ekstraktidest sisalduvate keemiliste komponentide toimel. Teraapias kasutatakse taimedest saadud eeterlikke õlisid nii baasõlis lahjendatuna aroomimassaažis kui ka vannide ja mähistena nahale kandes, samuti läbi lõhnameele.

Palliatiivses ravis on võimalik kasutada ka aroomiteraapiat. Aroomiteraapiat kasutatakse, et vähendada valu, depressiooni, ärevust, iiveldust, lõõgastumiseks, füüsiliste sümptomite vähendamiseks, keemiaravi kõrvalmõjude vähendamiseks, uneprobleemide parandamiseks, keskkonda parema aroomi saamiseks näiteks lõhnavate lamatiste või kasvajate korral, parandab üldist heaolu ja elukvaliteeti.

 

Loomateraapia palliatiivses ravis

Loomad aitavad toime tulla elus toimuvaga, peletada üksildustunnet, vähendada depressiooni, muuta inimest aktiivsemaks ja aktiviseerivad kasutama sotsiaalseid oskuseid. Loomad tekitavad inimeses rõõmutunnet ja nad kaasavad inimesed eneseteadmatult/märkamatult tegevusse ning viivad mõtted eemale haigusest. Samuti on loomad olulised ka leina perioodil leina leevendamiseks.

Loomi on võimalik endale külla kutsuda Loomateraapia keskusest:

http://loomateraapiakeskus.ee/

 

Massaž

Massaažiliike on palju. Mõned levinumad neist on järgmised.

  • Klassikaline massaaž – kõige traditsioonilisem ja üks levinuim massaažiliik, mis baseerub rootsi massaažil. Seda tehakse nii õliga kui ka kuivalt. Vastavalt kliendi soovile ja vajadustele võib teha nii kogu keha massaaži kui ka erinevatele kehaosadele. Klassikaline massaaž aktiveerib eelkõige vere- ja lümfiringet, ergutab ainevahetust, vähendab pea- ja lihasevalu. Massaaži tulemusel suureneb organismi vastupanuvõime haigustele. Massaaž mõjub lõõgastavalt nii vaimse kui ka füüsilise ülepinge korral.
  • Enesemassaaž – massaažiliik, kus inimene kasutab erinevaid massaaživõtteid oma keha lihasepingete vabastamiseks. See on kõige levinum massaažiliik. Seoses stressi leviku suurenemisega on sellest massaažiliigist saanud tervisliku elu ja töövõime suurendamise oluline abinõu.
  • Segmentmassaaž – intensiivne, kuivalt tehtav ravimassaaž kindlatele selja- ja kaelapiirkondadele, et leevendada valu ja parandada siseelundite tööd. Pärast seanssi võib massaaži toime pikendamiseks kasutada ravigeele ja -salve. Sobib radikuliidi alaägedas faasis, närvipitsumisest tingitud käte või jalgade valulikkuse ja vereringehäirete korral ning neile, kes põevad sageli kopsuhaigusi.
  • Tselluliidimassaaž – spetsiaalsete massaaživõtetega ja vajadusel eeterlike õlide abiga taastatakse probleemse piirkonna naha elastsus, ainevahetus ja elavdatakse vereringet. Kauni tulemuse saavutamiseks on vajalik läbida pikem ravikuur. Sobib ka profülaktilisel eesmärgil vältimaks rasvaladestuste tekkimist.
  • Lümfimassaaž – kuivalt teostatav leebe massaaž lümfiringe stimuleerimiseks. Suurt tähelepanu pööratakse kehapiirkondadele, kus paiknevad lümfisõlmede grupid. Lümfimassaaž aitab vähendada turseid, väljutada jääkaineid organismist ja suurendada immuunsust. See ravimassaaž on eriti vajalik pärast operatsiooni, mille käigus on eemaldatud osa lümfisõlmi, ning traumade järgselt tursete ärahoidmiseks ja alandamiseks.
  • Shin Do – tugevatoimeline massaaž, mis koosneb kolmest osast: energiakanalite venitamisest, massaažist ja vabalangemise meditatsioonist.
  • Tai massaaž – rahulik, hingamise rütmis teostatav massaažiliik, mis parandab lihaste elastsust, liigeste liikuvust ja vabastab vaimsest pingest. Kindlate tugevate vajutuste ja venituste abil vabastatakse blokeeritud energia ja tasakaalustatakse hinge, keha, mõtete ja tunnete vaheline koostöö. Seda massaaži liiki nimetatakse ka "laisa inimese joogaks".
  • Tsooniteraapia – peamiselt jalalabal (vahel ka säärel) teostatava massaaži toime on lõõgastav ja mõnus. Aitab ravida kroonilisi haigusi ja vabaneda stressist. Külmetavate käte ja jalgade korral parandab kiiresti vereringet.
  • Meemassaaž – Tiibetist pärit massaažiliik. Mett kasutatakse eelkõige kleepainena, et tekitada nakkumine massööri käe ja patsiendi keha vahel. Meemassaaž kiirendab verevarustust masseeritavas piirkonnas, tekitades kauakestva hüpereemia. Läbi naha jõuavad organismi ka mee tervendavad toimed. Meemassaaži kasutatakse edukalt lihasepingete, külmetushaiguste, vaimse pinge, tselluliidi ja krooniliste liigeseprobleemide raviks. Meemassaaž on ainuke massaaž, millega on ravitud päikesepõletust. Kahjuks ei sobi see massaaž meeallergikutele ega tiheda karvkattega inimestele. Masseeritav peab olema puhas, kreemitamata.
  • Kupumassaaž – kupupanekut on raviks kasutatud sajandeid. Tänapäevaks on välja arenenud kupumassaaž. Kupumassaaž kombineeritakse klassikalise massaažiga. Selleks kasutatakse erineva suurusega kummist kuppe. Masseeriv efekt saavutatakse kupu abil tekitatava vaakumiga. Kupumassaaž kiirendab lümfi- ja vereringet, tekitades kauakestva hüpereemia. Väga sobilik külmetushaiguste ja krooniliste liigeseprobleemide ja tselluliidi raviks.

 

Allikas: https://et.wikipedia.org/wiki/Massaa%C5%BE#cite_note-1